Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 19:37 Bu haber 1205 kez okundu
 
"28 Şubat Kararları iptal edilsin"
1000 yıl etkisi olacağını iddia ettiği bu darbeyle, şimdiye kadar ciddi bir hesaplaşmaya gidilmediğini, yaşanılan mağduriyetlerin büyümeye devam etttiğini ifade ediyoruz.
YAŞAM Haberi

Toplumsal hayatta ve insan haklarında kapatılması güç bir yara açan 28 Şubat postmodern darbesinin, aradan geçen 21 yıla rağmen halen etkisini sürdürmekte olduğunu belirterek aktörlerinin, 1000 yıl etkisi olacağını iddia ettiği bu darbeyle, şimdiye kadar ciddi bir hesaplaşmaya gidilmediğini, yaşanılan mağduriyetlerin büyümeye devam etttiğini ifade ediyoruz.

Mazlumder Ağrı Şubesi olarak: “28 Şubat denince akla gelen; İmam Hatip'lere uygulanan katsayı, ikna odaları, başörtüsü yasağı gibi insanlık ayıbı uygulamalar kaldırılmış olsa da, bu darbenin aktörleri olan "derin" ve "paralel" odakların işlediği hukuk katliamlarıyla ne yazık ki bir yüzleşmeye gidilmemiştir. Ayrıca; “28 Şubat'ın ve 15 Temmuz'un failleri olan "derin çeteler" ve "paralel odaklar"la gerçek anlamda bir hesaplaşmaya gidilecekse, sebep oldukları mağduriyetleri gidermekle işe başlanmalıdır.”denildi.

28 ŞUBAT BRİFİNGLİ YARGI KARARLARI İPTAL EDİLSİN!

Birilerince bin yıl sürecek, birilerince ise bitti denilen 28 Şubat Darbesi, üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen, özellikle cezaevlerinde tutulan Müslüman siyasi mahpuslar ve aileleri için bütün ağırlığıyla devam etmektedir.

28 Şubatçıların müebbet hapis talebiyle yargılandığı, brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu bir vasatta 28 Şubat tutsakları 20 yıldan uzun bir süredir içeride olup, bu kişilerin anne, baba, eş ve çocukları ise halen cezaevi yollarında mağdur edilmektedirler…

Çoğunluğu işkenceli soruşturmalar, üretilmiş ya da darbenin bir diğer ayağını oluşturan kartel medyası tarafından şişirilmiş deliller, önyargılı ve brifingli yargılamalar neticesinde cezaevine girmiş Müslüman mahpusların, 20-25 yılı bulan sürelerle cezaevlerinde tutulması yaşanan hukuksuzluğu en açık haliyle ortaya sermektedir.

Vurgulamak gerekir ki sürekli olarak çeşitli bahanelerle ucu açık ileri tarihlere ertelenen bu sorunun çözülmesi bizler için bir onur mücadelesidir.

MAZLUMDER olarak, söz konusu hukuksuzluğu kınadığımızı yineliyor,

Binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin ve bu sürecin bütün aktörlerinin aydınlatılmasını;

28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını;

 

28 Şubat tutsaklarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Destek veren STK'lar : Memur-Sen Ağrı Şubesi , Ağrı Gazeteciler Cemiyeti (AGC), Mustazaflar Cemiyeti Ağrı Şubesi , İHH Ağrı Şubesi , Ağrı İnsani Hareket Derneği (İHYAD ) Ağrı Kardeşlik Ve Dayanışma Platformu (AKADAP) , Ağrı Sivil Toplum Platformu ( ASTOP ), Ağrı Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yurt-Ay Der) katıldı...

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: "28, Şubat, Kararları, iptal, edilsin",
Yorumlar
Haber Yazılımı