Haber Detayı
29 Eylül 2017 - Cuma 17:03 Bu haber 3168 kez okundu
 
“El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” Sergisi Göz Kamaştırdı
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından finanse edilen ‘AB Normlarında Yenilikçi Kesim Teknikleri ile Oltu Taşı İşlemeciliği ve Takı Tasarım Alanında Genç İstihdamının Desteklenmesi’ adlı projenin açılışı Oltu Efkan Ala Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
“El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” Sergisi Göz Kamaştırdı

Oltu Eğitim Gönüllüleri Derneği sergi açtı
- El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına

 

ERZURUM (erzurummedya) - İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından finanse edilen ‘AB Normlarında Yenilikçi Kesim Teknikleri ile Oltu Taşı İşlemeciliği ve Takı Tasarım Alanında Genç İstihdamının Desteklenmesi’ adlı projenin açılışı Oltu Efkan Ala Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Projenin açılışını gerçekleştiren Oltu Kaymakamı Şenol Turan, “El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” konulu sergide ortaya konan ürünleri dikkatle inceledi. Davetlilerin büyük beğenisini kazanan sergide Oltu ve yöresinde çıkarılan doğal taşlar ve takı olarak işlenmiş hallerinin yanı sıra kursiyerlerin çekmiş oldukları fotoğraflar yer alıyor.
Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ve Proje Koordinatörü Önser Yeğin, projenin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından finanse edildiğini belirterek Oltu Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Mesleki Eğitim Merkezi’nin de ortaklaşa hazırladığını bir proje olduğunu kaydetti.
Projenin ana amacı hakkında bilgiler veren Proje Koordinatörü Önser Yeğin, “Oltu ve yöresinde bol miktarda çıkan yarı değerli taşların teknolojiyle birleştirilerek işlenmesi ve 19-29 yaş arası gençlerimize bu alanda eğitim vererek çok yüksek derecede katma değeri olan bu taşların ekonomiye kazandırılmasını amaçlanmıştır” dedi.
30 kursiyer gencin bu proje dâhilinde eğitim gördüğünü aktaran Yeğin, “Bu kursiyerlerimizden 20’si erkek, 10 bayan kursiyer eğitimlerini tamamladılar. Bu eğitim sürecinde 9 aylık bir çalışma sonrası ortaya çıkarılan ürünleri sergimizde görücüye çıkardık. Kursiyerlerimiz tüm hünerlerini sergideki bu ürünlerde sergilediler. Yarı değerli taşların ekonomiye kazandırılması oldukça önemlidir. Zira yarı değerli taşların işlenmesi ve dünya pazarına sürülmesi konusunda Çin ve Hindistan en büyük payı almaktadır. Çin’in yıllık 30 milyar dolar, Hindistan’ın 28 milyar dolar yarı değerli taş ticaretinden geliri var. Ülkemizin ise tüm değerli ve yarı değerli taşlardan elde ettiği gelir yıllık 2 milyon dolar iken mücevherat ticaretinden yıllık geliri ise sadece2 milyar dolardır. Böylesine büyük bir ticari pazarda ülkemizin de yer alması ve bu rakamları çok daha yukarılara çıkarmamız gerekmektedir. Diğer taraftan ülkemiz ekonomisine katkısı bir yana aynı zamanda işsiz gençlerimize de bir iş kapısı aralamak için böyle bir proje hazırlama ihtiyacı htik.” şeklinde konuştu.
Projenin açılış kurdelasını kesen Oltu Kaymakamı Şenol Turan ise Oltu Taşının yarı değerli bir taşlar sınıfında yer almasına rağmen kendisinin çok değerli bir taş olarak gördüğünü belirterek “Geçenlerde okuduğum dünyaca ünlü İngiliz yazar George Orwell’ın Papazın Kızı adlı kitabında bile Oltu Taşının çok değerli bir taş olarak isminin geçtiğini gördüm. Yaklaşık 150 yıllık mazisi olan bir taştan bahsediyoruz. Artık bu taşın reklamını yapmak, güzel bir sloganla piyasaya sürmek ve güven sorununu da aşmamız gerekiyor. Oltu Kaymakamlığı olarak Halk Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yine Oltu Taşı üzerine bir proje hazırlığı da biz yapıyoruz. Önümüzdeki zaman içerisinde projemiz ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapacağız. Umarım bu tür projeler bitmez, devamı da gelir.” diyerek açılışını gerçekleştirdiği projeden ötürü emeği geçenlere teşekkür etti.
Bu arada projede usta öğretici olarak görev alan Oltu Taşı imalatçılarından İhsan Çelik’te kursun oldukça verimli geçtiğini belirterek “Oltu Taşı’nın yanı sıra yine bu bölge bulunan taşları da işleyerek Oltu Taşı ile birlikte vitrine çıkarmak. Kursta öğrencilerimiz genelde bu yönde eğitim aldılar. Zannediyorum başarılı da olduk.” diye konuştu.
Kursiyerlerden İsmail Pala da kurs sayesinde Oltu ve yöresinde doğal olarak bulunan taşları öğrendiğini belirterek başarılı bir kurs programı geçirdiklerini ifade etti.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: “El, Tezgâhlarından, Teknolojinin, Saltanatına”, Sergisi, Göz, Kamaştırdı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” Sergisi Göz Kamaştırdı
“El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” Sergisi Göz Kamaştırdı
“El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” Sergisi Göz Kamaştırdı
“El Tezgâhlarından Teknolojinin Saltanatına” Sergisi Göz Kamaştırdı
Yorumlar
Haber Yazılımı