Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 15:49 Bu haber 3001 kez okundu
 
Prof. Dr. H.Ömer Özden'in Türk Düşünce Tarihi kitabı yayınlandı
Prof. Dr. H. Ömer Özden’in, ilk baskısı 2014 yılında yayınlanan ve 2. Baskıyı 2015 yılında yapan Türk Düşünce Tarihi kitabı, yeni bölüm ekleyip geliştirilerek yeni yayıncısı Bilge Kültür Sanat Yayınevi’nden yayınlandı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Prof. Dr. H.Ömer Özden'in Türk Düşünce Tarihi kitabı yayınlandı

ERZURUM (EMHA)- Prof. Dr. H. Ömer Özden’in, ilk baskısı 2014 yılında yayınlanan ve 2. Baskıyı 2015 yılında yapan Türk Düşünce Tarihi kitabı, yeni bölüm ekleyip geliştirilerek yeni yayıncısı Bilge Kültür Sanat Yayınevi’nden yayınlandı.

Kitapta Türklerin düşünce, sanat, din ve bilim dünyasına, özetle kültür hayatına katkılar sunmuş önemli örnek şahsiyetlerin, yaşamı, eserleri, fikirleri ile kültür ve medeniyete yaptıkları katkılar, sade bir anlatımla sunulmaktadır.

Özden, bu eserinde, bilim, felsefe ve sanatın yalnızca Batılıların yazdıkları eserlerde aranmaması gerektiğini, atalarımızın bize kitapta sunulanın çok ötesinde muazzam bir miras bıraktığını anlatmaktadır. Bu baskıya önceki baskılarda bulunan bilim, felsefe ve sanat şahsiyetlerimizin yanına Yahya Kemal’i de eklediğini belirten Özden, eseri her baskıda daha da geliştirerek Türk toplumunun kendi kültürel ve bilimsel varlığından haberdar olmasını gaye edindiğini ifade etmektedir.

Özden kitabın tanıtımında şunları söyledi;

"Düşünmenin giderek daha önem kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Çünkü dünyayı ve hayatı anlamlandırmamızı bilimi hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünleri yapıp ettiklerimizin bir ürünü olan sanatı ve inançlarımızı rasyonelleştirmeyi düşünmeye borçluyuz.
Ancak düşünce tarihi veya felsefe tarihi deyince çoğunlukla Batı dünyası akla gelmekte bilim adamlarımızca yazılmış olan felsefe tarihiyle ilgili kitaplarda Türk-İslam filozof veya düşünürlerine yer verilmediği görülmektedir. Oysaki tarihe bakıldığında bizim de birçok filozofumuz ve mütefekkirimizin bulunduğu milletçe muazzam bir düşünce mirasına sahip olduğumuz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik bu düşünce mirasımızın içerisinde sanattan dine felsefeden bilime kadar her alanda ortaya konulmuş sayısız düşünce ürünlerimiz bulunmaktadır. Bu geniş yelpazeyi dikkate aldığımızda sınırları belli olan elinizdeki bu kitapta filozof unvanına sahip dinî düşüncede söz sahibi bilim tarihine mal olmuş ve sanat alanında kendini kanıtlamış bulunan şahsiyetlerimiz arasında bir seçki yapma mecburiyetinde kaldık ve öne çıkmış bazı filozof din ve bilim alanındaki düşünür ve sanatkârlarımıza yer verebildik. Kitabın geçmişimizi öğrenmek ve geleceğe güvenle bakabilmek bakımından okuyuculara faydalı olması dileğiyle... "

Kitabın önceki baskılarını okuyan bazı okurlar, bu önemli kitabın her evin kitaplığında olması gerektiğini vurgulayarak kitabın mutlaka okunması gerektiğini belirttiler.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Prof., Dr., H.Ömer, Özden'in, Türk, Düşünce, Tarihi, kitabı, yayınlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı