Haber Detayı
01 Ekim 2017 - Pazar 16:00 Bu haber 2594 kez okundu
 
Sekmen “Muharrem Ayı bizim için hüzün ve matem mevsimidir”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Muharrem ayı ve Aşure Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Ehl-i beyti sevmek Peygamberimizi sevmek demektir” dedi.
YAŞAM Haberi
Sekmen “Muharrem Ayı bizim için hüzün ve matem mevsimidir”

Sekmen: “Ehl-i Beyti sevmek peygamberimizi sevmek demektir”

ERZURUM (emha) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Muharrem ayı ve Aşure Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Ehl-i beyti sevmek Peygamberimizi sevmek demektir” dedi.
Başkan Sekmen, yayımladığı mesajında, şu görüşlere yer verdi: “Dinimizi iyi anlayabilmemiz için kitabımız Kur’an-ı Kerim’i ve Sevgili Peygamberimizin sünnetini çok iyi bilmemiz ve Fahri Kâinat Efendimizin ehlibeytini sevmemiz gerekir. Allah’ın rıza ve sevgisini kazanmak, toplumsal birliğimizi güçlendirmek, kardeşlik ve barış duygularımızı pekiştirmek için birbirimizi sevmemiz gerekir. Ehl-i beyti sevmek Peygamberimizi sevmek demektir, Hazreti Ali’yi, Hazreti Hüseyin'i sevmek, Peygamberimizi sevmek demektir. Seyyid-i Kâinat Hazreti Muhammed’in torunu, cennet gençlerinin efendisi Hazreti Hüseyin, Kerbelâ şehitleri başta olmak üzere Hak ve hakikat için can veren bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Hazreti Ali ve Ehl-i Beyt’e gösterilen sevgi sadece sufî gelenek bağlamında değil, bütün İslam coğrafyasında daima yer almıştır. Ehl-i Beyt-i Mustafa’nın muhabbetinin her daim yüreklerimizde bâki kalmasını, onlardan bize miras kalan insani ve ahlaki erdemlerin zihin ve gönül dünyamızı tezyin etmesini, bu değerler etrafında kenetlenen sevgi ve bağlılığımızın perçinlenmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.”
“Muharrem Ayı bizim için hüzün ve matem mevsimidir”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Muharrem ayı, bizim için ortak bir hüzün ve matem mevsimi olduğu kadar, bir adalet, hikmet, hak ve hakikat sofrasıdır” dedi. Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ayda; Hz. Âdem’in Cennet’ten yeryüzüne indirilmesi, Hz. Nuh’un ve inananların tufandan, Hz. Musa ve ona iman edenlerin de Firavun’un zulmünden kurtarılması gibi insanlık adına dönüm noktası sayılacak bazı hadiseler bu ayda vuku bulmuştur. Peygamberimiz bu ayda tutulan oruçla ilgili şöyle buyurmuştur: ‘Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan aşure orucudur.’ Muharrem ayının, tarihimizde, kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Zira muharrem ayı Peygamberimiz’in hicreti esas alınarak hicri yılbaşı kabul edilen aydır. Muharrem ayı aşure ayıdır. Muharrem ayı bizlere, ciğerlerimizi dağlayan Kerbela’yı hatırlatan aydır. Kerbela; Resulümüz’ün, ‘Cennet gençlerinin efendileri’ sözüyle taltif ettiği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın iki ciğerparesinden biri Hz. Hüseyin efendimizin ve yetmişten fazla müminin şehit edildiği yerdir. Asırlardır yüreklerimizi sızlatan, bağırlarımızı yakan bu elim hadise, Efendimiz’i ve O'nun Ehl-i Beyti'ni seven başta milletimiz olmak üzere bütün müminleri, derinden yaralamış, kalpleri incitmiştir. Kültürü, mezhep ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve yakınlarının, haksızlığa ve zulme karşı onurlu direnişleri, doğruluk adına samimi yürüyüşleri, bütün müminlerin gönüllerinde unutulmaz izler bırakmıştır. Bu vesileyle Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere Hak yolunda şüheda mertebesine ulaşan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sekmen, “Muharrem, Ayı, bizim, için, hüzün, ve, matem, mevsimidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı