Haber Detayı
07 Şubat 2021 - Pazar 22:09 Bu haber 2304 kez okundu
 
Ali Kurt tarafından yazılan “Babam Ahmet Kurt” kitabı çıktı
Prof.Dr. Ali Kurt Türkiye'nin ilk profesörlerinden olan, Atataürk Üniversitesi'nin kurucuları arasında yer alan babası Prof.Dr. Ahmet Kurt'un hayatını yazdı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Ali Kurt tarafından yazılan “Babam Ahmet Kurt” kitabı çıktı

Ali Kurt tarafından yazılan “Babam Ahmet Kurt” kitabı çıktı

Ocak 2021’de Arı Sanat Yayınevi tarafından yayınlanan ve 250 sayfalık kitapta Prof.Dr. Ali Kurt Türkiye'nin ilk profesörlerinden olan, Atataürk Üniversitesi'nin kurucuları arasında yer alan babası Prof.Dr. Ahmet Kurt'un hayatını yazdı.

Belgelere ve kısmen hatıralara dayanan eserde Atatürk Üniversitesinin ilk akademik elemanlarından Prof. Dr. Ahmet Kurt’un eğitimi, üniversitedeki idarecilik hayatı, bilimsel çalışmaları ve yakın çevresi ele alınıyor.

"Ahmet Kurt, o yıllarda Erzurum’a bağlı olan Yusufeli’nin Taşkıran köyünde doğdu, nahiye merkezi olan, Taşkıran’a bağlı Sarıgöl mahallesinde ilkokul açıldığında yaşı o zamanlar sık görüldüğü gibi diğer öğrencilerin bazılarından büyüktü."

Kitabın tanıtım bölümünde şunlar yer alıyor;

"Anadolu’nun ücra bir köyünden çıkıp 50 yıl önce Profesör olan Ahmet Kurt’un hayatı, tam bir başarı örneğidir. Ona bu imkânları sağlayan, okula arazi vererek, bedenen çalışarak ve para harcayarak ilkokulu inşa ederek devlete sunan, Sarıgöl Nahiyesi halkıdır. Okula öğretmen tayin eden Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün payı da unutulamaz. Ancak “Çocuklarımı yolu ve okulu olan yerde yaşatacağım” diyerek ailesini Hasankale üzerinden Erzurum’a nakleden babası Mehmet Kurt’un uzak görüşlülüğü hatırlanmaya değerdir. Unutmayalım ki Devlet Parasız Yatılı Sınavını kazanarak okuduğu ortaokul, lise ve Ankara Üniversitesini devletimiz kurmuştu, yüksek lisansını devletimizin imkânları ile Amerika Birleşik Devletlerinde yapmıştı."

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Ali, Kurt, tarafından, yazılan, “Babam, Ahmet, Kurt”, kitabı, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı