Haber Detayı
14 Mart 2022 - Pazartesi 15:59 Bu haber 2664 kez okundu
 
At Çiftliği İşletmecisi Dr. Demey Say Kömeç'e tepkiler büyüyor
Kardelen TV’de yayınlanan programa konuk olan Opr. Dr. Demet Say Kömeç’in Erzurum’da kadınların yaşantısına yönelik görüşleri tepkilere neden oldu.
YAŞAM Haberi
At Çiftliği İşletmecisi Dr. Demey Say Kömeç'e tepkiler büyüyor

Kardelen TV’de yayınlanan programa konuk olan Opr. Dr. Demet Say Kömeç’in Erzurum’da kadınların yaşantısına yönelik görüşleri tepkilere neden oldu. Programda Erzurumlu kadınların çok şansız olduğunu dile getiren Dr. Kömeç, “ Erzurum kadınlar özgür değiller, tek başlarına caddede yürüyemiyor, bir kafede oturamıyorlar” dedi. Kömeç’in ifadeleri kadın dernekleri tarafından eleştirildi.

Cihat İncesu/Pusula

Kardelen TV’de Prof. Dr. Mevlüt Özben’in sunuculuğunu yaptığı Arka Plan programına konuk olan Opr. Dr. Demet Say Kömeç’in, Erzurum’da kadınların sosyal hayattaki yerine yönelik görüşleri, tepki topladı. Reklam arasından sonra Kömeç’in programdan ayrılması ise dikkat çekti.

Gündeme ilişkin sıcak gelişmelerin canlı yayında konuklar ile değerlendirildiği Arka Plan programının konukları; İş kadını Aslıhan Küçükoğlu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Demet Say Kömeç ile Eğitimci Dr. Rahime Kayhan oldu. Programa Opr. Dr. Demet Say Kömeç’in görüşleri damga vurdu.

Erzurum zor bir şehir

Erzurumlu kadınlara nazaran stüdyodaki konukların şanslı olduğunu belirten Opr. Dr. Demet Say Kömeç, “Ama genel bir Erzurum’a baktığımız zaman bayanlar şanssız. Bu şehir kadınlar için daha zor. Ekonomik açıdan özgür değiller, istedikleri şeyi yapamıyorlar, istedikleri saatte çıkamıyorlar, bu şehir daha zor, Erzurum zor bir şehir” dedi.

 

 

Kadınların tek başına şehirde bir yere gidemediğini iddia eden Kömeç, “ Benim için şu bir kıstas olabilir. Bir kadın kalktı bir yere gitmek istiyor. Tek başına gidebilir mi? Çocuğunu aldı diyelim tek başına bir yere gitti. Oturabilir mi, yiyebilir mi, içebilir mi? Bu çok önemli. Bunlar bir erkek için söz konusu değil. İstedikleri yere gidip istedikleri şeyi yiyip içebiliyorlar ve hiçbir şeye maruz kalmıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kadınlar özgür değil!

Erzurumlu kadınların özgür olmadığını iddia eden Dr. Kömeç, “  Benim özgürlüğüm ne olabilir? Aslında genel özgürlük kavramı kadınlar için de geçerli. Kimsenin özgürlüğüne kastetmemek lazım. Canım sıkıldığı zaman gece 10’da da caddede tek başıma yürüyebilmeliyim. Kimse de bana ne arıyorsun burada bu saatte demesin. Acaba farklı bir amacı mı var diye düşünmemeli. Benim özgürlüğüm burada başlıyor. Bir parkta tek başıma yürüyebilmeliyim. Ben yürüyüş yapmayı çok severim. Ama yürürken de rahatsız edilmek istemem. Bir bakış bile beni rahatsız ediyor.  İstanbul’da Ankara’da nasıl yürüyorsam Erzurum’da da öyle yürümek isterim. Oturduğum yerde rahat etmek isterim. Tek başıma oturabilmek isterim. İnsanların acaba bu niye tek gelmiş oturuyor demesini istemem. Çünkü ben yalnızlığı da severim. Tek başıma oturmayı da severim. Ankara’da İstanbul’da bunu yapabiliyorsun ama Erzurum’da çok zor. Denemediğim halde böyle düşünüyorum. Ben 30 yıldır burada yaşıyorum. Tabi ki çok değişti. Ama bu arada diğer şehirler de değişiyor. Sıkıntı orada, fark değişmiyor” diye konuştu.

 

Tepkiler çığ gibi

Öte yandan sosyal medya hesaplarından Opr. Dr. Demet Say Kömeç’e tepkilerini dile getiren Erzurumlu kadınlar ise görüşlerine katılmadıklarını ifade ettiler. İşte o paylaşımlardan bazıları;

Mine Akkuş

Yanlış konuşuyorsun nereden çıktı bu karalama asla kabul etmiyoruz sen bak kendine hadi ordan.

Fisun Nakipoğlu Durgun

Daha ne kadar özgür olacağız acaba, valla hiçbir kısıtlamamız yok, her istediğimizi yapıyoruz alıyoruz. Bunlar özgürlük olarak ne yapmak istiyorlar anlayamadım doğrusu. Bir Erzurumlu olarak söylediklerine katılmıyorum.

Zühre Durmaz

Çok yanlış bir genelleme olmuş, Erzurumlu hanımlar Türkiye’nin her yerinde olduğu kadar özgür, sosyal, başları dik, ekonomik imkanları olan kadınlardır, çünkü onlar Nene Hatun torunlarıdır.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: At, Çiftliği, İşletmecisi, Dr., Demey, Say, Kömeç'e, tepkiler, büyüyor,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı