Haber Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 12:03 Bu haber 2413 kez okundu
 
DSİ Esenyamaç Göleti 410 dekar zirai araziyi sulayacak
Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
EKONOMİ Haberi
DSİ Esenyamaç Göleti 410 dekar zirai araziyi sulayacak

DSİ Erzurum iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.  
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.
Erzurum Oltu Esenyamaç Göletinde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Oltu Esenyamaç Göleti 410 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek’ dedi.
‘Beton ağırlıklı gövde tipinde inşaa edilen  gölette bugüne kadar yol , batardo , cebri boru imalatları ile  gövdede yaklaşık 5500 m3 beton imalatı tamamlanarak 90 seviyesinde gerçekleşme sağlandığını’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ’2021 yılı sonunda su tutmayı hedeflediğimiz Gölette, vana imalatları, dolusavak düşü havuzu imalatları ve kret üzeri korkuluk imalatlarına devam edilmektedir. Temelden yüksekliği 17 metre ve su depolama kapasitesi 0,11 milyon m3 olan Erzurum Oltu Esenyamaç Gölet’inin tamamlanması ile 2021 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 250 bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir’ dedi.

 

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: DSİ, Esenyamaç, Göleti, 410, dekar, zirai, araziyi, sulayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı