301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 11:00
 
Hayme Ana Türbesinin Etrafı Kadın Şefin Eli Ile Yeşillendiriliyor
Gündem Haberi
Hayme Ana Türbesinin Etrafı Kadın Şefin Eli Ile Yeşillendiriliyor

Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin büyükannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana Türbesinin etrafı kadın işletme şefi tarafından yeşillendiriyor.

Domanic Orman İşletme Müdürlüğü Gürgenyayla İşletmesine şef olarak 7 yıl önce atanan Başak Öğütgen, Hayme Ana’nın türbesi etrafında ağaçlandırma çalışması yapıyor.

Gürgenyayla İşletme Şefi Başak Öğütgen, yaptığı açıklamada, Hayme Ana türbesi çevresine bugüne kadar bin 500 fidan dikildiğini söyledi.

Şuanda da Hayme Ana’ya giden yolun yeşillendirildiğini aktaran Öğütken “Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle İlçemize bağlı Çarşamba köyü Hayme Ana Türbesi yolu üzerine ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. Hayme Anamınız etrafını karaçam, sedir, akasya, huş, çınar ağaçlarını sıralı bir şekilde dikerek güzelleştiriyoruz. Bir kadın olarak, Türk tarihinde adına türbe yaptırılan ilk kadın olan Hayma Ana’ya bu hizmeti gururla yapıyorum” dedi.

Öğütken, Hayme Ana Türbesi etrafını ve yolunu yeşillendirmeye devam edeceklerini de aktardı.

Hayme Ana

Kocası Gündüz Alp’in Fırat Nehri’ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu’nun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ, ardından da Domaniç ve Söğüt’e yerleşti. Domaniç Yaylası’nı yazlık, Söğüt’ü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gazi’yi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı.

Ertuğrul Gazi, “devlet ana” diye de anılan annesi “Hayme Ana”yı, öldüğünde Çarşamba’da her yıl çadır kurduğu bir tepenin üzerine defnettirdi. Sultan 2. Abdülhamid, 1892’de büyük ninesi Hayme Ana’nın kabrinin üzerine bugünkü türbeyi yaptırdı.

http://domanicgazetesi.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayme, Ana, Türbesinin, Etrafı, Kadın, Şefin, Eli, Ile, Yeşillendiriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı