Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 22:37 Bu haber 4444 kez okundu
 
Erzurumlu şair-yazar ve eğitimci Reşat Coşkun sonsuzluğa uğurlandı
Evinin balkonundan elim bir kaza sonucu düşerek hayatını kaybeden Erzurumlu şair-yazar ve eğitimci Reşat Coçkun sonsuzluğa uğurlandı.
VEFAT TAZİYE Haberi
Erzurumlu şair-yazar ve eğitimci Reşat Coşkun sonsuzluğa uğurlandı

Gaziantep'te başladığı öğretmenlik hayatını Sivas, Siirt, Mardin  illerinde devam ettikten sonra Erzurum'da sürdüren, buradaki değişik okullarda uzun yıllar öğretmenlik yapan sonra bir ay önce emekli olan Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyeliği de yapan, birçok sivil toplum kuruluşunda değişik görevlerde bulunan, Berceste, Sevdam Kaldı Bir, Sokak Lambası ve Küheylan isimli şiir kitapları; Şehristan ve Façeta isimli öykü kitapları olan Reşat Coşkun'un cenazesi sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü evinin balkonundan kazaen düşerek hayatını kaybeden Coşkun'un cenaze namazı Narmanlı Camii'nde kılında.

Cenaze Namazına İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kapusuz, birçok kurumun amirleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Erzurum'da binlerce öğrenci yetiştren; yazdığı kitaplarla gönüllerde taht kuran Reşat Coşkun'un cenazesi Asri Mezarlıkta son yolculuğuna dualarla uğurlandı.

Reşat Coşkun Kimdir?

Şair ve yazar, eğitimci (D. 1968, Erzurum – Ö. 25 Ağustos 2021, Erzurum).

1968 yılında Erzurum'un Yağmurcuk mahallesinde dünyaya geldi. 1988’de Atatürk Üniversitesinden mezun oldu. Sivas, Siirt, Mardin, Gaziantep illerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 2021 yılında emekli oldu.

Tema Vakfında dört yıl süreyle çevre konusunda konferanslar vermiştir. 2015 yılında başladığı Radyo Dadaş Gönlümüzden Gönlünüze Programına daimi konuk olarak katılmıştır.

Kitaplarıyla katıldığı Kültür ve Turizm Bakanlığı - Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Gençler Yazarlarıyla Buluşuyor’ projeleriyle; Sadık Yemni, Rasim Özdenören, Yıldız Ramazanoğlu, Ali Utku, Cihan Aktaş, Belkıs İbrahim Hakkıoğlu, Feridun Andaç gibi tanınmış yazarlarla beraber söyleşi ve imza günleri yapmıştır.

2001 yılından beri çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Erzurum Vakit ve Yenigün gazetelerinde haftalık olarak kültür ve medeniyet üzerine makaleleri yayımlanmaktadır. Araştırma ve kültür yazıları ise muhtelif ulusal dergilerde yer almaktadır.

Eserlerinde tasavvufun derin izlerinin yanında felsefi yaklaşımlar görülür. Bu yüzden eserlerini okuyanlar şiir ve öykülerinde bazen düşünce fırtınası bazen de duygu imbatı yaşar.

Deneme ve makalelerinden oluşan Güneş Saati, medeniyet sorgulaması yaptığı deneme kitabıdır. Şehristan adlı öykü kitabı Yakutiye Belediyesi tarafından görme engelliler için sesli kitap haline getirilmiştir.

Façeta adlı öykü kitabında, öyküler üzerinden medeniyet inşasının mefkûresini sorgulamıştır.

Şehristan (Ezel Zamanlar) adlı öykü kitabı. Söz konusu kitap görme engelliler yararına Erzurum Yakutiye Belediyesi tarafından seslendirilmiştir.

Ulusal yarışmalarda şiir ve öykü dalında birincilikler almıştır. 2006 yılından bu yana Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi üyesiydi.

 

ESERLERİ:

Şiir: Berceste (2001), Sevdam Kaldı Bir (2001), Sokak Lambası (2005) ve Küheylan (Hüdhüdü Beklerken, 2015) şiir kitaplarıdır.

Öykü: Şehristan (Evvel Zamanlar 2010-2015-2017) ve Şehristan (Ezel Zamanlar), Façeta (2018).

Deneme: Güneş Saati (2017).

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör: M.Hanefi İspirli
Etiketler: Erzurumlu, şair-yazar, ve, eğitimci, Reşat, Coşkun, sonsuzluğa, uğurlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı