Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 00:49 Bu haber 3765 kez okundu
 
ESKİ Genel Müdürü Ertek; "Suyumuz temiz, sağlıklı ve ucuz"
Vatandaşlara en kaliteli suyu verebilmek için yoğun mesai harcadıklarını anlatan Ertek, içme suyunun tüm haneleri ilgilendiren önemli bir konu olduğunu belirterek,
YAŞAM Haberi
ESKİ Genel Müdürü Ertek;

ERZURUM (emha)-Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Remzi Ertek, "Suyumuz temiz, sağlıklı ve de ucuz" dedi. Ertek, beraberinde genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarıyla Palandöken'in eteklerindeki tesislerde düzenlediği basın toplantısında, ESKİ'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Vatandaşlara en kaliteli suyu verebilmek için yoğun mesai harcadıklarını anlatan Ertek, içme suyunun tüm haneleri ilgilendiren önemli bir konu olduğunu belirterek,
 
"Son beş yılda, 2 bin 828 kilometre içme suyu hattı, 136 su deposu yaptık. Toplamda 66 bin 888 kez de su arızası giderdik. Ayrıca her bölgede güneş enerjisiyle çalışan klor üniteleri kurduk. Su bütün haneleri ve fertleri tek tek ilgilendiren önemli bir konu olduğu için hassas şekilde çalışıyoruz." diye konuştu. Ozonlama ünetisinin arızalı olduğu iddialarına açıklık getiren Ertek, şunları söyledi:
 
“Ozonlama ünitemiz arızalı değil, tam tersine 7/24 çalışıyor. Palandöken Barajı’ndan 20 kilometrelik isale hattı aracılığıyla tesisimize gelen su, burada Kaskat dediğimiz kısımda önce havalandırılıyor, yani oksijenle ilk teması sağlanıyor. Ardından bu su Ozon gazıyla dezenfekte ediliyor. Ozonlama sistemi, sudaki tüm bakterileri ve zararlı bütün maddeleri etkisiz hale getiriyor. Ozonlama ünitemiz sürekli çalışır vaziyette ve hiçbir zaman da arızalanmadı. Ünitemizin arızalandığını ileri sürmek, iyi niyetten uzak bir yaklaşımdır."
 
KLOR AŞAMASI
 
ESKİ Genel Müdürü Ertek, gazetecilere, ozonlama aşamasının ardından suyun klorlanması işlemini de anlattı. Ertek, “Suyun klorlanması tamamen standartlarla ilgili ve aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Kaldı ki, klorlama işlemi arıtma tesisimizden çıkan suyun Erzurum’daki en son noktaya ulaşıncaya kadar sürecek olan yolculuğu içindir. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği rakamlar ortadadır; suda bulunması gereken klor oranı da, bakanlığın belirlediği ölçü ve esaslar dahilindedir. Ortaya böyle bir hakikat varken; sudaki kloru Ozonlama işlemiyle ilişkilendirmek, yine iyi niyetten uzak bir yaklaşım olmakla beraber, aynı zamanda bir cehaletin de ürünüdür. Çünkü Ozonlama başka şey, klorlama başka şeydir." diye konuştu.
 
-DEPOLAR ÜCRETSİZ TEMİZLENİYOR-
Erzurum’daki içme suyu şebekelerinin büyük ölçüde değiştirildiğini vurgulayan Genel Müdür Remzi Ertek, şöyle devam etti: “Biz burada suyu arıtıyor şebekeye veriyoruz. Suyun şebekedeki yolculuğu ister istemez kalitenin bozulmasına sebebiyet veriyordu. İşte biz bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla şebekelerimizin büyük bir bölümünü yeniledik. Vatandaşlarımız da, kendi binalarının iç tesisatlarına ve depolarına dikkat etmeliler. Bu manada ESKİ olarak ücretsiz depo temizliği de yapıyoruz. Sularıyla ilgili şikayetleri olan vatandaşlarımız varsa bizimle mutlaka irtibata geçsinler. Yapılacak işlemin sonucunda sorunun içme suyundan değil, bir şebeke sorunu, yani bina içi tesisat ve depolardan kaynaklandığını görecekler”


 
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: ESKİ, Genel, Müdürü, Ertek;, "Suyumuz, temiz,, sağlıklı, ve, ucuz",
Yorumlar
Haber Yazılımı