Haber Detayı
13 Mayıs 2021 - Perşembe 18:35 Bu haber 6646 kez okundu
 
Prof.Dr. Osman Gündüz vefat etti
Prof.Dr. Osman Gündüz vefat etti
VEFAT TAZİYE Haberi
Prof.Dr. Osman Gündüz vefat etti

Prof. Dr. Osman Gündüz, koronavirüs sebebiyle Erzurum’da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Bir ay önce Covid-19 testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi altına alınan Prof. Gündüz, uzun süren bir yoğun bakım sürecinin ardından bugün hayata gözlerini yumdu.

2.5 yıldır Bayburt’ta görev yapan Prof. Osman Gündüz, Yeni Türk Edebiyatı alanında önemli çalışmalara imza atmış bir bilim adamı idi.

Prof. Gündüz, çalışmalarını yoğunlaştırdığı ‘İkinci Meşrutiyet Dönemi Romanı’ hakkında ülke çapında yetkin bir isimdi. Erzurum doğumlu olan ve uzun yıllar Erzurum’da akademisyen olarak görev yapan Prof. Gündüz, Atatürk Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde Bölüm Başkanlığı görevinde iken emekli olmuş ve sonrasında Bayburt Üniversitesi’nde görev yapmaya başlamıştı.

Prof. Gündüz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Bayburtlu Halkbilimci Prof. Dr. Hamdi Güleç’in aynı hastalıktan 2020 yılı aralık ayında hayatını kaybetmesinin ardından, bölüm başkanlığı görevine getirilmişti.

Gündüz’ün cenazesi memleketi Erzurum’da aile kabristanında defnedilerek son yolculuğuna uğurlanacak.

 
Prof. Dr. Osman Gündüz kimdir?
 
Osman Gündüz, 1951 yılında Erzurum’da dünyaya gelir. İlkokulu ve ortaokulu Erzurum’da liseyi Erzurum İmam Hatip Lisesinde ve Muğla Turgut Reis Lisesinde tamamlar. Gündüz, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde başladığı yükseköğrenimini yarıda bırakarak, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydını yaptırır. Anılan bölümden 1977 yılında mezun olur. Gündüz, bir süre Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra 1984 yılında Atatürk Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne araştırma görevlisi olarak girer. Osman Gündüz, Selâhaddin Enis: Hayatı, Edebi Kişiliği, Hikâyeciği adlı çalışmasıyla 1987 yılında “Bilim Uzmanı”; Meşrutiyet Romanında Yapı ve Tema başlıklı çalışmasıyla da 1993 yılında “Edebiyat Doktoru” olur. 2004 yılında Türk Edebiyatı alanında doçent olan Gündüz, 2009 yılında Türkçe Eğitimi Bölümüne profesör olarak atanır." Atatürk Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev yaparken emekli olan Gündüz, daha sonra Bayburt Üniversitesi’nde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nde görev yapmaya başlamış, yaklaşık 2.5 yıldır da bölümde Yeni Türk Edebiyatı, Türk Eleştiri Tarihi ve Karşılaştırmalı Edebiyat gibi dersleri vermekte idi. Not: Prof. Gündüz'ün biyografisine yer verdiğimiz bölümde, tırnak içinde verilen kısım ile haber fotoğrafı, Deniz Çobanoğlu'nun 'Prof. Dr. Osman Gündüz'ün İkinci Meşrutiyet Romanı 1908-1918 Yapısal ve Tematik İnceleme Eseri Üzerine' adlı makalesinden alınmıştır.

 
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Prof.Dr., Osman, Gündüz, vefat, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı