Haber Detayı
27 Temmuz 2021 - Salı 23:41 Bu haber 2655 kez okundu
 
Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman'dan aşıya davet
Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman yaptığı açıklama ile Erzurumluları aşı olmaya davet etti. Duman'ın yaptığı açıklama şöyle:
SAĞLIK Haberi
Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman'dan aşıya davet

HAYDİ ERZURUM AŞIYA....


Erzurum'da aşı olma oranlarındaki düşük rakamlar karşısında resmi çağrılara sivil toplum örgütleri de katılmaya başladı.

Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman yaptığı açıklama ile Erzurumluları aşı olmaya davet etti. Duman'ın yaptığı açıklama şöyle:

"Aşı,  bireyin sağlık hakkının temel bileşeni olup koruyucu sağlık hizmetlerinin en başarılı önlemlerinden biridir. Tüm dünyada aşı ile önlenebilir hastalıklar rutin aşı programları ile büyük ölçüde azaltılmış olup aşılama yoluyla her yıl dünyada yaklaşık 3 ile 5 milyon ölüm önlenmektedir. Bağışıklama temel amaç toplumda önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin önüne geçmektir.

Sağlıkla ilgili kazanımların yanı sıra; ekonomik ve sosyal kazanımlarda aşılama uygulamalarının başarısı olarak değerlendirilmelidir. Aşılama çalışmalarının en temel kavramı toplum bağışıklığıdır.  Bulaşıcı hastalıklara karşı toplumun kritik bir oranının aşılanması durumunda salgın çıkması olasılığı azaldığı için toplumun tüm üyeleri de korunmaktadır.

Dolayısıyla toplum düzeyinde aşı ile önlenebilir hastalıkların kontrolü için yüksek aşılanma oranlarına ulaşmak gerekir.

Aşı tereddüdü ya da aşı kararsızlığı nedeniyle aşıyı reddeden kişi sayısının artması Covid salgınıyla mücadele elde edilen kazanımların kaybedilme riskini artırmaktadır.

Aşı karşıtı fikirlerin bilimsel dayanağı olmasa da hızlı bir şekilde medya ve internet üzerinden yayılma olanağı bulmakta ve bu yolla toplumun aşılara güveni azalmaktadır.

 Oysaki şimdiye kadar gerek ulusal gerekse küresel düzeydeki tüm salgınlar aşı ile sonlandırılmış olup Covid 19 hastalığı içinde en etkili ve kesin çözüm aşılanmadan geçmektedir."

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Sağlık-Sen, Erzurum, Şube, Başkanı, Abdullah, Duman'dan, aşıya, davet, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı